Terapia EMDR: na czym polega i komu może pomóc?

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), to nowoczesna metoda, która wspiera proces przetwarzania trudnych wspomnień i emocji.

Terapia EMDR: na czym polega i komu może pomóc?

Choć EMDR jest znane przede wszystkim jako terapia skuteczna w leczeniu Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD), znajduje również zastosowanie w pracy z osobami doświadczającymi:

  • Depresji,
  • Zaburzeń lękowych,
  • Silnych emocji, takich jak gniew, smutek czy frustracja,
  • Zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Terapia EMDR może pomóc zmniejszyć intensywność trudnych emocji i wspierać proces odzyskiwania równowagi w codziennym życiu. To metoda, która pozwala przyjrzeć się przeszłym wydarzeniom w sposób, który może otworzyć przestrzeń na mniejsze napięcie emocjonalne.

Jak działa terapia EMDR?

Podczas sesji terapeuta przeprowadzi Cię przez proces, w którym trudne wspomnienia i emocje będą przetwarzane przy użyciu ruchów gałek ocznych. Terapia EMDR wspiera naturalne mechanizmy przetwarzania informacji w mózgu, pomagając zmniejszyć wpływ trudnych doświadczeń.

Badania pokazują, że EMDR stymuluje procesy podobne do tych, które zachodzą w mózgu podczas fazy snu REM – fazy, kiedy nasze wspomnienia są naturalnie przetwarzane i integrowane.

Dla kogo jest EMDR?

Jeśli zmagasz się z trudnymi emocjami, takimi jak lęk, smutek czy gniew, lub przeżyłeś wydarzenia, które nadal na Ciebie wpływają, terapia EMDR może być pomocna. To metoda, która pozwala pracować z trudnymi wspomnieniami w sposób bezpieczny i kontrolowany.

Dlaczego warto spróbować terapii EMDR?

EMDR jest rekomendowana przez przez WHO, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz Międzynarodową Organizację Stresu Traumatycznego jako skuteczna metoda leczenia stresu pourazowego. Terapia EMDR jest ustrukturyzowaną metodą opartą na badaniach naukowych. W jej przebiegu terapeuta EMDR korzysta ze sprawdzonych protokołów dostosowanych do specyficznych trudności Pacjenta. Jednak oprócz doboru odpowiedniego protokołu, ważniejsza jest rozmowa z Pacjentem i zrozumienie, z czego wynika dany problem.

Wiele osób wybiera ją, ponieważ pozwala zmniejszyć wpływ stresu, lęku, smutku czy innych trudnych emocji, bez konieczności długotrwałych i intensywnych rozmów o przeszłości.

To delikatny proces, który wspomaga naturalne mechanizmy przetwarzania wspomnień w mózgu, pomagając odnaleźć większą równowagę emocjonalną. Terapia EMDR może być pomocna, jeśli zmagasz się z trudnymi przeżyciami i chcesz pracować nad poprawą swojego samopoczucia oraz komfortu życia.